piektdiena, 2018. gada 7. septembris

Rēzeknes - Aglonas bīskapa paziņojums

Rēzeknes – Aglonas diecēzes bīskapa Jāņa Buļa
uzruna Latgales radio “Latgolas Bolss”

Godātie ticīgie!

Griežos pie jums, jo ir noticis kas neiedomājams: ir arestēts Rēzeknes Sāpju Dievmātes katoļu draudzes prāvests un Mariāņu kongregācijas tēvs Pāvels Zeiļa.

Bēdīgi slavenajā Delfu portālā Valsts Policijas preses sekretāre Grāvīte “apliecina, ka saskaņā ar izmeklēšanā iegūto informāciju viens aizdomās turētais piegādājis cietušo vīrieti garīgās konfesijas pārstāvim seksuālu vajadzību apmierināšanai. Garīgās konfesijas pārstāvis par to maksājis vienam no aizdomās turētājiem. Grāvīte arī apliecina, ka garīgās konfesijas pārstāvim tiek inkriminēta vairāk nekā viena epizode”.

Baznīcas nostāja attiecībā uz šādiem noziegumiem ir viennozīmīga un ļoti stingra, un tās pienākums ir nekavējoties, tiklīdz ir saņemta kāda informācija par šāda veida noziegumiem, veikt iekšējo izmeklēšanu, savākt liecības un - ja aizdomas apstiprinās – nodot materiālus attiecīgajām valsts iestādēm, kā arī nosūtīt tos uz Vatikānu. Ir izstrādātas attiecīgas vadlīnijas, kā Baznīca šādās situācijās rīkojas. Pie mums – paldies Dievam – šādu gadījumu nav bijis.
Jāsaka, ka priestera Pāvela Zeiļas arests un izvirzītās apsūdzības nav šis gadījums.

Pāvels Zeiļa Rīgas Garīgajā seminārā iestājās 1972.gadā, padomju laikos, sarežģītos laikos, kad valdīja ateisms. 1977.gadā viņš tika ordinēts par priesteri. Biju viņa kursabiedrs seminārā. Ne studiju laikā, ne vēlāk visus viņa priesterības 40 gadus nav ne redzēts, ne dzirdēts par viņu kaut kas priesterības kalpojumam neatbilstošs. Viņš ir ļoti dievbijīgs cilvēks, čakli pilda draudžu aprūpes pienākumus. Priesteris Zeiļa vēlāk arī iestājās Mariāņu kongregācijā, lai ar vēl lielāku atdevi kalpotu Dievam. Visās draudzēs, kur viņš ir kalpojis, cilvēki viņu piemin ar labu vārdu.

Piemēram, viņš kādu laiku ir kalpojis Jelgavas katoļu draudzē kā vikārs. Un kad es vēlāk tur sāku kalpot kā bīskaps, tad draudzes cilvēki man jautāja: “Kur tagad ir Pāvels Zeiļa,” un ļoti labi par viņu atsaucās.

Rēzeknē priesteris Zeiļa kalpo jau 35 gadus. Visa Rēzekne viņu ļoti labi pazīst, kontaktējas. Nekad neviens pie manis nav nācis ar kādām sūdzībām par viņu. Cilvēki pozitīvi vērtē priestera kalpojumu. Viņš arī vienmēr ir patriotiski noskaņots, arī 80-gadu beigās, kad sākās Latvijas atmoda. Nevaru pat iedomāties, ka šāds cilvēks varētu būt vainīgs izvirzītajās apsūdzībās.

Bez tam jāņem vērā viņa cienījamo 73 gadu vecumu, kā arī faktu, ka pirms sešiem gadiem sakarā ar ļaundabīgu audzēju viņam ir veikta operācija – to apliecina slimības vēstures dokumenti.

Priestera Pāvela Zeiļas dzīvesvietā tika veikta kratīšana, kur nekas netika atrasts, izņemot vecas videokasetes ar dažādu svētku dievkalpojumu ierakstiem.

No tā, kādā veidā informācija par apsūdzībām priesterim tiek pasniegta publiski, redzu, ka absolūti netiek ievērots Fizisko personu datu aizsardzības likums, kas aizstāv ikvienas fiziskas personas pamattiesības. Netiek nosaukti pārējo aizturēto vārdi un netiek atklāta informācija par viņiem, kā arī par mistisko nevalstisko organizāciju, kura iesniegusi ziņojumu par priesteri. Bez tam saskaņā ar kriminālprocesā iekļauto nevainīguma prezumpcijas principu “neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina nav konstatēta ar tiesas spriedumu”.

Godīgi sakot, jau labu laiku iepriekš bija nojauta, ka pirms pāvesta vizītes Latvijā var tikt rīkotas kaut kādas provokācijas, taču nebiju domājis, ka kāds rīkosies tik nekaunīgi, ar melīgām liecībām maldinot Valsts izmeklēšanas iestādes. Mēs ceram, ka Valsts policija godprātīgi veiks savus pienākumus, arī Policijas iekšējās izmeklēšanas pārvalde veiks visu lietas materiālu pārbaudi un tās norises gaitas uzraudzību, lai uzvarētu patiesība. Jo šī brīža situācija atgādina čekas laikus, kad priesteriem ‘’piemeta’’ pretpadomju literatūru, apsūdzēja pretpadomju darbībā un pēc tam arestēja.

Šis notikums ir milzīgs apvainojums gan pašam priesterim, gan Baznīcai, gan Latgalei un visai Latvijai, visiem labas gribas cilvēkiem.

Tāpēc es aicinu un lūdzu Latgales deputātus un juristus izveidot darba grupu, kas veiktu neatkarīgu izmeklēšanu, kā arī sekotu, kā notiek izmeklēšanas process, vai priesterim Zeiļam ir nepieciešamie medikamenti, medicīniskā palīdzība, citas lietas, lai izmeklēšana nebūtu viņam saistīta ar arestu. Visam jānotiek likuma noteiktajā kārtībā, lai nebūtu nekādu melīgu apvainojumu un melīgu liecību. Šīs darba grupas vadībā var notikt arī parakstu vākšana priestera Pāvela Zeiļas atbalstam.

Griežos pie jums, godātie ticīgie, ar aicinājumu lūgties, lai uzvar patiesība, lai sekmīgi norit pāvesta Franciska vizīte Latvijā, Aglonas Dievmātes starptautiskajā sanktuārijā un lai mūsu kopīgā lūgšana ar pāvestu nes bagātīgus garīgos augļus gan mums katram personīgi, gan mūsu tautas ģimenēm, Baznīcai, mūsu Latgalei un visai Latvijai!

Lai jūs pavada Dieva svētība un Aglonas Dievmātes aizbildniecība!

Pārpublicēts no www.radieceze.lv

4 komentāri:

 1. Pēc publikācijas masu medijos par naudas piešķiršanu pāvesta vizītes vajadzībām, internetā sekoja neskaitāmi naidīgi pāvestam un katoļiem komentāri. Nav brīnums, ka tā ir visļaunākā provokācija pirms pāvesta vizītes. Arī sekojot paziņojumam par priestera arestu, sekoja naidīgi komentāri par baznīcu, katoļiem, pāvestu un visiem priesteriem, visus pielīdzinot pedofiliem un izvirtuļiem. Tur gan neiejaucās neviena varas iestāde, bet tagad publicē cilvēka vārdu un uzvārdu, slēpjot ziņotājus un dalībniekus. Nekad neticēšu, ka vecs un slims cilvēks ir spējīgs kādu izvarot. Ja tā saucamais cietušais ir tikai garīgi slims, kā tiek ziņots, tad taču fiziski ir vesels, kā lai nepretotos slimam večukam?

  AtbildētDzēst
 2. Es lūdzos un ticu ka mūsu valsts ir tiesiska. Lai Dieva žēlastība ir ar katru kas iesaistīts šajā netīrā lietā.

  AtbildētDzēst
 3. Te komentētājs labi uztvēris vienu no kopsakarībām. Iespējams,ka ir vēl-tuvojas vēlēšanas,iespējams,ka tiek atkal gatavoti agresīvi valdības lēmumi pret iedzīvotāju trūcīgāko daļu,jo pavīdēja informācija,ka nākamā gada budžets jāsamazina. Kaut kā komentētāji bija ļoti klusi par praida apsardzes izmaksām no nodokļu maksātāju kabatas,dziesmu svētku brīvdiena arī nevienu neuztrauca,kaut lielākā daļa iedzīvotāju nedzied,nedanco un tos koncertus neapmeklēja.Tur par zaudējumiem nebrēca. Kaut kā prāvesta lietā klusums par to,kas ir pārējie divi aizdomās turētie un kas tā par ziņotāju organizāciju? Komentāri pārsvarā parāda,cik viegli uzrīdīt kādam stulbu,tiesību jomā neizglītotu pūli. "Pasludina" par vainīgu bez izmeklēšanas un tiesas. Netaisos spriest par vainu,jo to nezinu,bet lietas dzimšanas apstākļi ārkārtīgi atgādina Staļina laikus,kad uz anonīma ziņojuma pamata cilvēkus ielika sarakstā,ielādēja lopu vagonā un izveda uz Sibīriju.Vēl jautājums -kāpēc pedofilijā u.c. perversijās vaino tikai katoļu Baznīcu? KAS finansē pasaulē visai izplatītos bērnu skaistumkonkursus un KAM tie piegādā "svaigu miesu"? Par šo tēmu absolūts klusums. Tie pircēji laikam jau pārāk bagāti-citadi tas nav izskaidrojams.Cik pedofilu citās sabiedrības grupās? Kāpēc tas noklusēts?

  AtbildētDzēst
 4. Ja tā ir provokācija, tad būtu loģiskāk par vainīgu uztaisīt gados jaunāku priesteri - lai ticamāk izskatītos... Gan jau kādreiz redzēs, vai tā ir vai nav provokācija.

  AtbildētDzēst