Katoļa garīgās dzīves pamatprincipi

Daudzi cilvēki savā dzīvē vēlas vadīties pēc kādām vadlīnijām. Mums, kā katoļiem galvenās vadlīnijas ir Bībele, Baznīcas mācība un paklausība Svētā Gara iedvesmām. Tādēļ piedāvāju no savas puses dažus padomus intensīvas garīgās dzīves izkopšanai. Tomēr vēlos norādīt, ka katrs cilvēks ir unikāls Dieva priekšā, tādēļ jāatcerās, ka katra ceļš kopā ar Dievu ir individuāls un neatkārtojams. Bet varbūt dažas no lietām mums visiem noderēs.

1. Visa pamatā ir intensīva lūgšanu dzīve. Pamats ir rīta un vakara lūgšanas. Bet nevajadzētu aprobežoties tikai ar tradicionālo "pātaru" "noskaitīšanu", kaut arī tas jau ir daudz. Lūgšana tā ir divu personu tikšanās. Dieva, kā Personas - un manis, satikšanās. Tās ir personas, kas viena otru mīl. Lūgšanā, blakus jau sagatavotām formulām vajadzētu pievienot savus vārdus, pateicību, slavēšanu un protams laiku klusumam. Minimums ir 15 minūtes katru dienu atvēlēt laiku sarunai ar Dievu, bet normāli būtu stunda. Kā palīgs lūgšanai var būt arī Svēto Rakstu meditācijas, jeb pārdomas. Piemēram apdomāt Mieram Tuvu lasījumus katrai dienai (www.mieramtuvu.lv)

2. Katru svētdienu piedalīties Svētajā Misē. Ja iespējams var pat biežāk. Svētdienas Maizes Laušanas - Euharistijas noslēpuma svinības ir kulminācija visai kristieša dzīvei. Tur mēs piedzīvojam īpašu tikšanos ar Kungu, klausoties Viņa Vārdu, klausoties Baznīcas apstiprināta garīdznieka skaidrojumu, pieņemot Svēto Komūniju un tiekoties ar brāļiem un māsām draudzes kopienā.

3. Vismaz reizi mēnesī pieiet pie grēksūdzes sakramenta un izsūdzēt grēkus. Normāli būtu to darīt katru nedēļu. Ja esam izdarījuši nāvīgu grēku, tad ejam uzreiz, nekavējoties. Vajag uzskatīt, ka priesteris biktskrēslā ir arī garīgais tēvs un sekot viņa norādījumiem, netiesājot viņu un pieņemot arī bargākus aizrādījumus. Censties pie grēksūdzes iet pie viena priestera.

4. Bībeles lasīšana, garīgās literatūras, piem. Katoliskās Baznīcas Katehisma lasīšana, ticības intelektuālā padziļināšana ikdienā. Sekot līdzi Baznīcas notikumiem, piem. www.radiovatikana.org, www.katolis.lv, www.katedrale.lv, u.t.t. Lasīt katolisko presi, abonēt to.

5. Vismaz reizi gadā piedalīties kārtīgās rekolekcijās, vismaz 3 dienu garumā, kurās tiek ievērots klusums un ir garīga vadība.

6. Vismaz reizi nedēļā tikties ar brāļiem un māsām kādā lūgšanu grupā vai mājas kopienā. Piederēt pie kādas kopienas, kustības un būt atvērtam uz kalpošanu un evaņģelizāciju. Evaņģelizācija ir kristieša dzīves pamatsastāvdaļa, jo kristietis ir tas, kurš sludina, jeb Kristus caur viņu sludina Labo Vēsti pasaulei.

7. Praktiska, finansiāla vai materiāla palīdzība savai draudzei un nabagiem. Baznīcas 5 bauslis neuzliek par pienākumu maksāt 10% no ienākumiem, tomēr ir svarīgi, ka mūsos ir rūpes par dievnama materiālo stāvokli, par draudzes evaņģelizācijas izdevumiem, u.t.t.

8. Vienmēr būt sava draudzes prāvesta rīcībā, būt gatavībā kalpot un palīdzēt draudzes vajadzībās. Apzināties, ka draudze nav "tie tur, viņi", bet arī es.

9. Izmantot svētceļojumu iespējas. Ja atļauj resursi un laiks, doties tuvākos un tālākos svētceļojumos. Svētceļojumi ļoti atdzīvina mūsu ticības dzīvi.

10. Sargāt sevi no pasaulīguma, liberālisma un materiālisma. Mājās atvēlēt vairāk vietu lūgšanām ģimenes lokā, nevis televīzijai, datoram vai izklaidēm. Ja ģimene lūdzas kopā, viņa arī paliek kopā.

8 komentāri:

 1. "Vismaz reizi gadā piedalīties kārtīgās rekolekcijās, vismaz 3 dienu garumā, kurās tiek ievērots absolūts klusums un ir garīga vadība." - vai kaut kur ir pieejams apkopots rekolekciju kalendārs Latvijas katoļiem? Zinu, ka jūnijā rekolekcijas rīkos Chemin Neuf Latvijas kopiena Liepājā, bet par citām rekolekciju iespējām info ir visai skopa (ok, vēl ir arī Rubeņa meditāciju kurss Elijas Namā).

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Piemēram, 05.-11.05.notiks klusuma rekolekcijas Sarkaņos, kuras vadīs jezuītu tēvs. Vairāk informācijas var atrast šeit: http://www.katolis.lv/main.php?parent=28

   Dzēst
 2. Nu vispār šajā interneta adresē regulāri ir informācija par dazādām rekolekcijām - http://www.katolis.lv/main.php?parent=28

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. būtu lieliski, ja informāciju par plānotajām aktivitātēm t.sk. rekolekcijām varētu veidot kalendāra formā. Būtu krietni pārskatāmāk.

   p.s. labprāt izmantotu iespēju šeit rakstīt komentus e.g. reģistrējoties ar twitter vai draugiem.lv paroli.

   Dzēst
 3. 1) "Intensīva lūgšanu dzīve" jau nenozīmē lūguma izsacīšanu. Man, lielākoties`, tās ir pateicības rītos par jauno dienu un Dieva dotām iespējām piepildīt to ar VIŅAM tīkamiem darbiem, domām, nodomiem. Darba dienu beidzot - par padarīto darbu. Dienas beigās - par katru mirkli, ko esmu aizvadījis šai dienā kopā ar VIŅU, jo slavēt vari garā visas dienas garumā. Pateicību beigās pieminu tos, kam, mauprāt, vajadzīga VIŅA žēlastība un palīdzība, ejot pa šo laicīgās dzīves taciņu.
  2) Ko darīt, ja "Euharistijas noslēpums" ir nevis kulminācija dzīvei, bet normāls stāvoklis dzīvei ar Jēzu Svētajā Garā? Tad vari izjust sevi kā Miesas šūniņu, tad esi vienots ar Miesu Viņa Baznīcā! Bet Vārdam un skaidrojumiem nav tevi jāuzrunā katru reizi, jo mūsu ir daudz. Jābūt modram, vajadzīgā vieta uzrunās tavu sirdi vajadzīgajā reizē un vietā. Svētā Mise nav kopienas tikšanās, tam taču paredzēti konkrēti pasākumi.
  3) Priesterim biktskrēslā ir tieša saikne ar Dievu. Taču jebkurā gadījumā viņš ir un paliks kā cilvēks laicīgā miesā ar tās laicīgās dzīves pieredzi. Visi nevar būt "apskaidrotie" Svētajā Garā. Tādu līdz šim esmu sastapis vienu, bet ne "savā" baznīcā.
  4) Bībele un KBK ir Sv.Gara darbs caur cilvēkiem. Tur, kur tiek lietots jaunais tulkojums latviešu valodā, kurš gan ir "valodnieciski" pareizāks, jūtu kā "lec ārā" vietas, kuras nav saglabājušas būtības pārnešanu Svētajā Garā, jo tulkotājiem pašiem jābūt Viņa piepildītiem.
  5) Turīgu cilvēku laba iespēja, tikai vairumam - nevajadzīga. Nabadzīgajiem - grūti realizējama. Patīkami, ka ir izņēmumi, kuros esmu piedalījies - zupas virtuves nabadzīgajiem rekolekcijas Ilūkstes novadā ar Daugavpils piedalīšanos.
  6) Ieteiktu nevis "piederēt", bet dzīvot ar šīs kopienas vai kustības principiem. Dzīvē sastopu pārāk daudz "piederošu"...
  7) -
  8) -
  9) -
  10) -

  AtbildētDzēst
 4. Paldies par Jūsu aktivitāti soc.medijos, priesteri Ilmār! Paldies par rakstu!

  AtbildētDzēst